Kiedy i jak dokonywać nasadzeń na plantacji choinkowej

Kiedy i jak dokonywać nasadzeń na plantacji choinkowej

KIEDY SADZI SIĘ CHOINKI ?

Wszystkie sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym sadzi się w czasie ich spoczynku, czyli wczesną wiosną bądź jesienią. Naszym klientom bardzo często polecamy wrzesień, jako dobry czas na sadzenie iglaków. Jesień sprzyja przyjmowaniu się roślin, ze względu na częste deszcze, które powodują wilgotność gleby. Wspomaga to istotnie proces przyjęcia się choinek. Nasadzeń można też dokonywać w okresie marzec-kwiecień, jednak należy wówczas zwrócić uwagę na wilgotność ziemi i w przypadku długiego okresu be opadów deszczu rozważyć dodatkowe podlanie sadzonek. Sadzonki świerka i jodły należy sadzić zaraz po zakupie. Doskonale rozumiemy, że czasami zdarzają się sytuacje w których jest to niemożliwe. W takim wypadku doradzamy zadołowanie iglaków  w zacisznym i zacienionym miejscu. Zadołowanym sadzonkom należy zapewnić odpowiednie nawodnienie przez regularnie podlewanie ziemi, w której sadzonki są zadołowane. Dzięki temu korzenie nie ulegną przesuszeniu i będzie to gwarancja wysokiego procenta przyjęć świerków i jodeł.

JAK SADZI SIĘ ŚWIERKI I JODŁY ?

Sadzonki świerków sadzi się na tej samej głębokości na której rosły na szkółce. Jeśli dobrze przyjrzymy się pniu rośliny, bez problemu dostrzeżemy zgrubienie. Jest to szyjka korzeniowa, miejsce to powinno się umiejscowić na równi z powierzchnią ziemi. Podczas dokonywania nasadzeń korzenie sadzonki muszą zwisać ku dołowi pod kątem prostym do powierzchni ziemi. W momencie gdy korzenie świerka są zbyt długie bądź system korzeniowy rośliny jest zbyt mocno rozbudowany należy je lekko podciąć gilotyną lub sekatorem. Następnie sadzonkę wkładamy do ziemi powoli obsypujemy piaskiem dookoła. Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest "udeptanie" ziemi wokół świerka, powinno się tutaj zwrócić uwagę czy dookoła sadzonki świerka nie tworzy się dołek. Jeśli tak się stanie należy ubytki uzupełnić ziemią i powtórzyć proces udeptywania. Po dokonaniu nasadzeń należy wszystkie sadzonki obficie podlać wodą. W przypadku sadzenia jodły kaukaskiej robimy dokładnie tak samo.

SADZIMY ŚWIERKI NA PLANTACJI CHOINKOWEJ

W przypadku obsadzania plantacji choinkowej sadzonkami świerka technika umieszczania roślin w ziemi jest identyczna jak opisana akapit wyżej. Dla maksymalnego wykorzystania powierzchni plantacji zaleca się sadzić 8000 - 10 000 sadzonek na hektar. Odległość jaką powinniśmy zachować między drzewkami to 1 /1,2 metra - czyli odległość między świerkami w rzędzie nie powinna przekraczać 1m, natomiast odległości między rzędami nie powinny być mniejsze niż 1m. Najczęściej wykorzystywana odległość międzyrzędzi na plantacjach choinek wynosi 1,2m. Taki rozstaw gwarantuje dobry dostęp do sadzonek, umożliwia łatwiejszą ich obróbkę maszynami oraz pozwala  świerkom odpowiednio się rozrosnąć a plantatorowi ułatwia odpowiednie modelowanie choinek.

WIĘCEJ PRZYDATNYCH INFORMACJI

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat zakładania i pielęgnacji plantacji choinkowych zapraszamy do działu "BLOG I NEWSY". W tej kategorii dowiesz się jakie gatunki iglaków wybrać do uprawy na plantacji, jak przygotować podłoże pod choinki i wiele innych istotnych dla plantatora rzeczy.

Poniżej link do tego działu:

BLOG I NEWS - INFORMACJE NA TEMAT UPRAWY CHOINEK<< -Kliknij w odnośnik

OFERTA SADZONEK ŚWIERKÓW I JODEŁ NA PLANTACJE

Świerk Srebrny Kłujący "Kaibab" ceny od 1,00 zł/szt

Jodła Kaukaska "Ambrolauri" ceny od 1,59 zł/szt

Świerk Pospolity "Picea Abies" ceny od 0,70 zł/szt

Świerk Serbski "Omorika" ceny od 1,39 zł/szt

OFERTA SADZONEK NA CHOINKI NA SEZON 2018 !!! <<- Kliknij w odnośnik

DARMOWE PORADY DLA NASZYCH KLIENTÓW

Jeśli potrzebujesz więcej informacji zapraszamy do kontaktu z nami, świadczymy nieodpłatną pomoc wszystkim naszym klientom oraz osobom które zastanawiają się nad założeniem własnej uprawy. W razie jakichkolwiek pytań odnośnie zakładnia i uprawy choinek prosimy o jak najszybszy kontakt. Telefony odbieramy 7 dni w tygodniu a na wiadomości e-mail odpowiadamy jeszcze tego samego dnia.

KONTAKT Z PRODUCENTEM SADZONEK :

TREESPLANT SADZONKI - Polski Producent

Tel: 883220715-  Piotr

email: biuro.treesplant@gmail.com

Grupa. Treesplant.pl

www.treesplant.pl

1Komentarzy

  • Avatar
   Maksym Żeliszewski - Radom
   Jan 14, 2018

   Serdecznie dziękuję bardzo profesjonalne doradztwo !! Wszystko dokładnie wyjaśnili jak zając się uprawą choinek. Od wiosny planuje założyć swoja własną ! pozdrawiam!!

Napisz Odpowiedź

* Imię
* E-mail: (nie jest widoczny)
   Strona (Strona url zhttp://)
* Komentarz
Przepisz Kod