JAK PRZYGOTOWAĆ TEREN POD PLANTACJE CHOINEK - Zakładamy uprawę

JAK PRZYGOTOWAĆ TEREN POD PLANTACJE CHOINEK - Zakładamy uprawę

4 komentarzy

Jak przygotować teren pod plantację choinkową?


           Przygotowanie gleby pod plantację jest bardzo istotne dla powodzenia dalszej uprawy. Rodzaj czynności, jakie należy wykonać, aby przygotować glebę zależy głównie od tego, co wcześniej znajdowało się na danym terenie. Istnieją różnice w przygotowaniu terenu po łące oraz po polu uprawnym, dlatego przybliżymy dziś postępowanie w przypadku tych dwóch najpopularniejszych możliwości.

Przygotowanie terenu pod plantację choinkową najlepiej rozpocząć w roku poprzedzającym założenie plantacji, jednak nie oznacza to, że teren przygotowany w tym samym roku jest niezdatny do wykorzystania pod plantację. Pierwszą czynnością, która jest wspólna zarówno dla pola uprawnego jak i łąki jest oczyszczenie terenu z drzew i krzewów w taki sposób, aby w przyszłości bez problemu można było bez problemu prowadzić prace pielęgnacyjne. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy planujemy stosowanie zmechanizowanych zabiegów ochrony i pielęgnacji roślin.

Teren, na którym było pole uprawne:

przygotowanie pola pod plantacje choinkową

Oczyszczony z drzew i krzewów teren należy spryskać nieselektywnym herbicydem, najlepiej zawierającym glifosat ( np. popularny środek chwastobójczy- Roundup). Tak przygotowany teren należy następnie zaorać, polecamy zrobić to latem lub wczesną jesienią. Glebę można także talerzować. Kolejnym niezbędnym krokiem jest wyrównanie terenu poprzez bronowanie a następnie zwalcować. Jest to bardzo istotne aby zapewnić sobie wysoki procent przyjęć roślin, ponieważ opadająca ziemia może uszkodzić korzenie młodych roślin i doprowadzić do ich obumierania.

Teren, na którym była łąka:

AKA DO BLOGA.jpg

W przypadku plantacji zakładanej na terenie na którym wcześniej występowała łąka postępowanie jest analogiczne jak w przypadku pola uprawnego, jednak istnieje większe zagrożenie zachwaszczeniem. Aby się przed tym uchronić, należy dwukrotnie zastosować środek chwastobójczy zachowując trzytygodniowy odstęp między kolejnymi opryskami.

Aby ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami obowiązkowo należy skontrolować zapędraczenie terenu.

Ogrodzenie plantacji:

OGRODZENIE PLANTACJI CHOINKOWEJ.jpg

Wielu początkujących plantatorów zastanawia się nad ogrodzeniem swojej plantacji. Jest to sprawa indywidualna i należy ją rozważyć biorąc pod uwagę lokalizację swojej plantacji oraz środki finansowe, jakimi dysponujemy na starcie, ponieważ jest to spory jednorazowy wydatek. Ogrodzenie plantacji ma za zadanie głównie chronić ją przed szkodami, jakie mogą wyrządzić dzikie zwierzęta. Problemem z jakim borykają się plantacje położone blisko terenów leśnych są sarny, zające oraz dziki. Sarny i zające nie zjadają całych roślin gatunków świerka pospolitego, świerka srebrnego oraz świerka serbskiego, natomiast mogą zjadać ich pączki oraz sadzonki jodły kaukaskiej. Zazwyczaj nie są to duże szkody, jednak jeśli istnieje taka możliwość zawsze warto ogrodzić plantację. Będzie to stanowiło dodatkowo ochronę przed niszczycielskim działaniem dzików, które w krótkim czasie mogą przeorać dużą część naszej plantacji.

Decydując się na ogrodzenie należy pamiętać, aby spryskać teren wokół niego herbicydem, co pozwoli ograniczyć rozsiewanie się chwastów po plantacji.


Jak widać, przygotowanie terenu pod plantację choinkową nie jest trudne, jednak w przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Chętnie pomagamy przy zakładaniu plantacji choinkowej.

Piotr:

tel: 883 220 715

email: biuro.treesplant@gmail.com

 

Pozdrawiamy

Polski Producent Sadzonek

Świerk srebrny, pospolity i jodła kaukaska

Grupa. Treesplant.pl

www.treesplant.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

Marcel [22:39 21/01/2018]

Bardzo przydatny artykuł jeśli ktoś zastanawia się nad sadzeniem choinek

Piotr [21:21 08/10/2018]

Dzień dobry,czy istnieją dopłaty do tego biznesu z Uni Europejskiej?

Maciej [21:38 13/12/2018]

witam! jestem zainteresowany założeniem plantacji choinek docelowo około 1 ha, kiedy najlepiej założyć plantacje? jaki jest optymalny rostaw sadzenia i ilość sadzonek na hektar? jaka cena sadzonek i jaki rodzaj drzewek wybrać...

Tomasz [00:37 17/01/2019]

Witam serdecznie. Jestem na etapie ogrodzenia terenu dysponuje 0.40ha które od 4lat odpoczywa. Mam zamiar luty/marzec przeorać i wyrównać teren , następnie sądzić drzewka w marcu . Pod koniec marca chce zrobić oprysk na to co wyrośnie zielonego i powtórzyć zabieg po miesiącu . Ziemia klasy IV-V. Gatunki drzewek jakie chce posadzić to jodła kaukaska ,świerk pospolity , świerk serbski i myślałem o jeszcze dwóch innych odmianach ale ciężko wybrać ? Pielęgnację jak i nawożenie będę robił ręcznie z żoną myślę że przy tak małej powierzchni nie trzeba ciężkiego sprzętu rolniczego . Dysponuje glebogryzarka z traktorem yanmar 15km czy sadzić w odstępie rzędach aby co roku glebogryzarka przemielic ziemię ? Bardzo proszę o rady i wskazówki . Czy u Państwa można zakupić chemię nawozy jak i sadzwonki? Pozdrawiam Tomasz Bajek