Information

Producenci

Nowe produkty

Dostawcy

PShowBlog Kategorie

Jak sadzić drzewka na plantacji choinkowej ?

Jak sadzić drzewka na plantacji choinkowej ?

0 komentarzy

KIEDY NAJLEPIEJ SADZIĆ CHOINKI ?

                Drzewka na plantacji choinkowej takie jak jodła kaukaska, świerk srebrny, świerk pospolity czy świerk serbski sadzi się w okresie wiosennym lub jesiennym kiedy wzrost roślin jest zahamowany przez zimowy okres spoczynku. W Polsce sezon wiosenny rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach początku marca i trwa do końca kwietnia, natomiast sezon jesienny od początku września do końca listopada. Daty te są jedynie orientacyjne, ponieważ w rzeczywistości wszystko zależy od warunków atmosferycznych dogodnych dla sadzonek.

PLANOWANIE NASADZEŃ NA PLANTACJI

               Sadzenie choinek na plantacji należy odpowiednio wcześniej zaplanować oraz przygotować glebę pod plantację. Najlepiej przyjmują się sadzonki z gołym systemem korzeniowym lub w pojemniku, które rosły na otwartej przestrzeni a nie w szklarni lub pod namiotem ponieważ są one przystosowane do różnych warunków atmosferycznych. Planując nasadzenia nie należy zapominać o sprawdzeniu prognozy pogody, ponieważ należy wybrać taki okres czasu, aby minimum siedem dni po posadzeniu występowały temperatury dodatnie. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której mróz może spowodować pękanie ziemi i wymrożenie korzeni. W idealnych warunkach atmosferycznych po nasadzeniu powinny być także prognozowane opady deszczu, jednak w przypadku, gdy nie wystąpią, sadzonki można podlać. W sytuacji gdy wilgotność gleby jest zbyt duża- na dnie dołka gromadzi się woda, sadzenie należy zaplanować na późniejszy termin, ponieważ grozi to gniciem korzenia i niskim procentem przyjęć choinek.

TECHNIKA SADZENIA ŚWIERKA I JODŁY

               Sadzonki świerka i jodły sadzi się ręcznie lub za pomocą sadzarek. Na ogół sadzi się sadzonki 3-4 letnie w przypadku świerka oraz 3-5 letnie sadzonki jodły. Technika sadzenia ręcznego jest bardzo prosta jednak najsprawniej przebiega, jeśli choinki sadzą dwie osoby. Jedna osoba wykonuje otwór w ziemi szpadlem lub kosturem a druga umieszcza w nim sadzonkę. Należy pamiętać, aby końcówki korzeni były skierowane jak najbardziej w dół a cały system korzeniowy znalazł się pod ziemią bezpośrednio pod rośliną. W tym celu osoba wkładająca roślinę w szczelinę może wykonać sadzonką ruch okrężny przypominający mieszanie, aby zawinąć korzenie. Następnie szczelinę należy przysypać i udeptać. Drzewka sadzi się w odległości 1-1,2 m między rzędami i co 1 m w rzędzie. Zachowanie odpowiednich odległości jest istotne dla późniejszego wzrostu i formowania kształtu choinki, ponieważ w przypadku zbyt małych lub zbyt dużych odległości nie przybierają one pożądanego stożkowego pokroju. Zastosowanie sadzarki umożliwia zachowanie dokładniejszych odległości między rzędami i sadzonkami, jednak sadzenie ręczne zapewnia większą dokładność przy głębokości sadzenia. Po zakończonym sadzeniu należy wykonać inspekcję plantacji aby skontrolować, czy wszystkie sadzonki zostały posadzone równo i dokonać poprawek w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.

               Jodły i świerki są gatunkami stosunkowo łatwymi w uprawie oraz sadzeniu. Charakteryzują się one wysokim procentem przyjęć oraz dużą odpornością na warunki atmosferyczne i czynniki biotyczne. Aby zabezpieczyć plantację przed szkodami spowodowanymi przez zwierzynę można zastanowić się nad ogrodzeniem plantacji.

AKTUALNA OFERTA SADZONEK CHOINEK PRODUCENTA TREESPLANT !!!

DARMOWE WSPARCIE TECHNICZNE DLA KLIENTÓW !!!

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem plantacji i w trakcie czytania artykułu nasunęły Ci się jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

EMAIL: biuro.treesplant@gmail.com

TEL: Piotr +48 883 220 715

Pozdrawiamy

Polski Producent Sadzonek

Świerk srebrny, pospolity i jodła kaukaska

Grupa. Treesplant.pl

www.treesplant.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!