Information

Producenci

Nasze Sklepy

Nasze Sklepy

TREESPLANT.PL Polski Producent najwyższej jakośći sazonek na plantacje drzewek bożonarodzeniowych i nie tylko.

Dostawcy

PShowBlog Kategorie

JAK PRZYGOTOWAĆ TEREN POD PLANTACJE CHOINEK - Zakładamy uprawę

JAK PRZYGOTOWAĆ TEREN POD PLANTACJE CHOINEK - Zakładamy uprawę

2 komentarzy

Jak przygotować teren pod plantację choinkową?Przygotowanie gleby pod plantację jest bardzo istotne dla powodzenia dalszej uprawy. Rodzaj czynności, jakie należy wykonać, aby przygotować glebę zależy głównie od tego, co wcześniej znajdowało się na danym terenie. Istnieją różnice w przygotowaniu terenu po łące oraz po polu uprawnym, dlatego przybliżymy dziś postępowanie w przypadku tych dwóch najpopularniejszych możliwości.

Przygotowanie terenu pod plantację choinkową najlepiej rozpocząć w roku poprzedzającym założenie plantacji, jednak nie oznacza to, że teren przygotowany w tym samym roku jest niezdatny do wykorzystania pod plantację. Pierwszą czynnością, która jest wspólna zarówno dla pola uprawnego jak i łąki jest oczyszczenie terenu z drzew i krzewów w taki sposób, aby w przyszłości bez problemu można było bez problemu prowadzić prace pielęgnacyjne. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy planujemy stosowanie zmechanizowanych zabiegów ochrony i pielęgnacji roślin.Teren, na którym było pole uprawne:

przygotowanie pola pod plantacje choinkową


Oczyszczony z drzew i krzewów teren należy spryskać nieselektywnym herbicydem, najlepiej zawierającym glifosat ( np. popularny środek chwastobójczy- Roundup). Tak przygotowany teren należy następnie zaorać, polecamy zrobić to latem lub wczesną jesienią. Glebę można także talerzować. Kolejnym niezbędnym krokiem jest wyrównanie terenu poprzez bronowanie a następnie zwalcować. Jest to bardzo istotne aby zapewnić sobie wysoki procent przyjęć roślin, ponieważ opadająca ziemia może uszkodzić korzenie młodych roślin i doprowadzić do ich obumierania.Teren, na którym była łąka:

przgotowywanie pola na choinki tam gdzie byla laka
W przypadku plantacji zakładanej na terenie na którym wcześniej występowała łąka postępowanie jest analogiczne jak w przypadku pola uprawnego, jednak istnieje większe zagrożenie zachwaszczeniem. Aby się przed tym uchronić, należy dwukrotnie zastosować środek chwastobójczy zachowując trzytygodniowy odstęp między kolejnymi opryskami.

Aby ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami obowiązkowo należy skontrolować zapędraczenie terenu.

Ogrodzenie plantacji:

ogrodzenie plantacji choinkowej slupkami i siatka
Wielu początkujących plantatorów zastanawia się nad ogrodzeniem swojej plantacji. Jest to sprawa indywidualna i należy ją rozważyć biorąc pod uwagę lokalizację swojej plantacji oraz środki finansowe, jakimi dysponujemy na starcie, ponieważ jest to spory jednorazowy wydatek. Ogrodzenie plantacji ma za zadanie głównie chronić ją przed szkodami, jakie mogą wyrządzić dzikie zwierzęta. Problemem z jakim borykają się plantacje położone blisko terenów leśnych są sarny, zające oraz dziki. Sarny i zające nie zjadają całych roślin gatunków świerka pospolitego, świerka srebrnego oraz świerka serbskiego, natomiast mogą zjadać ich pączki oraz sadzonki jodły kaukaskiej. Zazwyczaj nie są to duże szkody, jednak jeśli istnieje taka możliwość zawsze warto ogrodzić plantację. Będzie to stanowiło dodatkowo ochronę przed niszczycielskim działaniem dzików, które w krótkim czasie mogą przeorać dużą część naszej plantacji.

Decydując się na ogrodzenie należy pamiętać, aby spryskać teren wokół niego herbicydem, co pozwoli ograniczyć rozsiewanie się chwastów po plantacji.


Jak widać, przygotowanie terenu pod plantację choinkową nie jest trudne, jednak w przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Chętnie pomagamy przy zakładaniu plantacji choinkowej.

Piotr: tel: 883 220 715

 

produkujemy sadzonki choinek
Piotr Myczkowski
tel:+48 883 220 715
ul. Kopernika 38
73-200 Choszczno
biuro.treesplant@gmail.com
www.treesplant.pl

Komentarze

Marcel [22:39 21/01/2018]

Bardzo przydatny artykuł jeśli ktoś zastanawia się nad sadzeniem choinek

Miecio [21:20 18/08/2019]

Do zwaczania chwastów w choinkach najlepszy randap. Przed sadzeniem wytępić chwasty a później miedzy rzędami choinek też można pryskać. dobry efekt i nie trzeba kosić trawy co chwilę. Tylko trzeba uważać żeby nie popryskać igiełek roślin