Information

Producenci

Nasze Sklepy

Nasze Sklepy

TREESPLANT.PL Polski Producent najwyższej jakośći sazonek na plantacje drzewek bożonarodzeniowych i nie tylko.

Dostawcy

PShowBlog Kategorie

Jak sadzić drzewka na plantacji choinkowej ?

Jak sadzić drzewka na plantacji choinkowej ?

1 komentarzy

KIEDY NAJLEPIEJ SADZIĆ CHOINKI ?

Drzewka na plantacji choinkowej takie jak jodła kaukaska, świerk srebrny, świerk pospolity czy świerk serbski sadzi się w okresie wiosennym lub jesiennym kiedy wzrost roślin jest zahamowany przez zimowy okres spoczynku. W Polsce sezon wiosenny rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach początku marca i trwa do końca kwietnia, natomiast sezon jesienny od początku września do końca listopada. Daty te są jedynie orientacyjne, ponieważ w rzeczywistości wszystko zależy od warunków atmosferycznych dogodnych dla sadzonek.


PLANOWANIE NASADZEŃ NA PLANTACJI

Sadzenie choinek na plantacji należy odpowiednio wcześniej zaplanować oraz przygotować glebę pod plantację. Najlepiej przyjmują się sadzonki z gołym systemem korzeniowym lub w pojemniku, które rosły na otwartej przestrzeni a nie w szklarni lub pod namiotem ponieważ są one przystosowane do różnych warunków atmosferycznych. Planując nasadzenia nie należy zapominać o sprawdzeniu prognozy pogody, ponieważ należy wybrać taki okres czasu, aby minimum siedem dni po posadzeniu występowały temperatury dodatnie. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której mróz może spowodować pękanie ziemi i wymrożenie korzeni. W idealnych warunkach atmosferycznych po nasadzeniu powinny być także prognozowane opady deszczu, jednak w przypadku, gdy nie wystąpią, sadzonki można podlać. W sytuacji gdy wilgotność gleby jest zbyt duża- na dnie dołka gromadzi się woda, sadzenie należy zaplanować na późniejszy termin, ponieważ grozi to gniciem korzenia i niskim procentem przyjęć choinek.

TECHNIKA SADZENIA ŚWIERKA I JODŁY

Sadzonki świerka i jodły sadzi się ręcznie lub za pomocą sadzarek. Na ogół sadzi się sadzonki 3-4 letnie w przypadku świerka oraz 3-5 letnie sadzonki jodły. Technika sadzenia ręcznego jest bardzo prosta jednak najsprawniej przebiega, jeśli choinki sadzą dwie osoby. Jedna osoba wykonuje otwór w ziemi szpadlem lub kosturem a druga umieszcza w nim sadzonkę. Należy pamiętać, aby końcówki korzeni były skierowane jak najbardziej w dół a cały system korzeniowy znalazł się pod ziemią bezpośrednio pod rośliną. W tym celu osoba wkładająca roślinę w szczelinę może wykonać sadzonką ruch okrężny przypominający mieszanie, aby zawinąć korzenie. Następnie szczelinę należy przysypać i udeptać.

technika-sadzenia-choinek-na-plantacji

Drzewka sadzi się w odległości 1-1,2 m między rzędami i co 1 m w rzędzie. Zachowanie odpowiednich odległości jest istotne dla późniejszego wzrostu i formowania kształtu choinki, ponieważ w przypadku zbyt małych lub zbyt dużych odległości nie przybierają one pożądanego stożkowego pokroju.

w-jakich-odleglosciach-sadzic-choinki

Zastosowanie sadzarki umożliwia zachowanie dokładniejszych odległości między rzędami i sadzonkami, jednak sadzenie ręczne zapewnia większą dokładność przy głębokości sadzenia. Po zakończonym sadzeniu należy wykonać inspekcję plantacji aby skontrolować, czy wszystkie sadzonki zostały posadzone równo i dokonać poprawek w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.
ZAMÓW SADZONKI CHOINEK U NAS <--- Kliknij i zobacz ofetrę

Wszystkim naszym klientom oferujemy wsparcie merytoryczne przy zakładaniu oraz prowadzeniu plantacji.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem plantacji i w trakcie czytania artykułu nasunęły Ci się jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

produkujemy sadzonki choinek
Piotr Myczkowski
tel:+48 883 220 715
ul. Kopernika 38
73-200 Choszczno
biuro.treesplant@gmail.com
www.treesplant.pl

Komentarze

Jonatan Rokowski [20:06 22/04/2018]

Dobre I Fachowe doradztwo. Polecam