Information

Producenci

Nasze Sklepy

Nasze Sklepy

TREESPLANT.PL Polski Producent najwyższej jakośći sazonek na plantacje drzewek bożonarodzeniowych i nie tylko.

Dostawcy

PShowBlog Kategorie

Pielęgnacja i modelowanie iglaków na plantacji choinek

Pielęgnacja i modelowanie iglaków na plantacji choinek

0 komentarzy

CZY CHOINKI POWINNO SIĘ MODELOWAĆ?


                Najpopularniejszymi w Polsce gatunkami drzew uprawianych na plantacjach choinkowych są: Świerk pospolity, świerk serbski, świerk srebrny kłujący oraz jodła kaukaska. Są to gatunki wykorzystywane nie tylko jako drzewka bożonarodzeniowe lecz także na stroisz czy do obsadzenia działek lub płotów. Każdy plantator chciałby, aby jego drzewka były ładnie ukształtowane, pięknie wybarwione oraz wolne od chorób. Powinny one także rosnąć szybko i wymagać jak najmniej pracy. Pokrój rośliny jest cechą indywidualną charakterystyczną dla danego gatunku, jednak prowadząc plantację, szczególnie drzew przeznaczonych głównie na drzewka bożonarodzeniowe możemy je kształtować poprzez przycinanie i strzyżenie.

ODSTĘPY MIĘDZY SADZONKAMI MAJĄ ZNACZENIE

               Kształtowanie rośliny rozpoczyna się już w momencie jej zasadzenia. Jest to moment, w którym należy zaplanować odpowiednie odległości w rzędach i między nimi, aby roślina nie miała za mało ani za dużo przestrzeni do rozrostu. W pierwszym przypadku roślina urośnie wysoko w górę nie rozgałęziając się na boki, co spowoduje, że nie będzie miała ładnego stożkowatego pokroju. Jeśli natomiast miejsca jest za dużo, roślina zacznie się za bardzo rozgałęziać na boki, co również negatywnie wpływa na wizualny efekt końcowy. Najlepiej, jeśli sadzonki rosną w odległościach 1 m w rzędzie i 1-1,2 m między rzędami. Takie nasadzenie zapewnia optymalne warunki rozwoju zarówno dla świerka pospolitego, srebrnego i serbskiego oraz dla coraz popularniejszej w naszym kraju jodły kaukaskiej.

w jakich odleglosciach sadzimy iglaki na plantacji choinek
JAK WYGLĄDA IDEALNE DRZEWKO BOŻONARODZENIOWE ?

                Idealne drzewko bożonarodzeniowe ma pojedynczy główny pień oraz stożkowatą koronę. Przycinanie pędów końcowych i odstających bocznych gałęzi rozpoczyna się zwykle w 2-4 roku po posadzeniu rośliny. Jest to okres w którym drzewko zaczyna szybko rosnąć i niekontrolowane może rozrastać się w niechcianym przez nas kierunku. Potrzeba przycięcia jest indywidualna dla każdej rośliny, dlatego decyzja o nim powinna być podejmowana w zależności od potrzeby każdej rośliny. Aby otrzymać regularnie ukształtowane, zwarte drzewko, należy każdego roku przycinać wierzchołek i część gałęzi okółkowych. Jeśli pojawi się drzewko o dwóch lub więcej pędów szczytowych, to należy pozostawić pęd rosnący w jednej linii z głównym pniem a pozostałe odciąć. W sytuacji, gdy żaden pęd nie jest usytuowany w linii prostej, można podjąć próbę naprostowania pędu poprzez przywiązanie go do kikuta obciętego pędu. Może się też zdarzyć, że drzewo nie posiada pędu szczytowego, co można skorygować adaptując do roli pędu szczytowego gałązkę boczną poprzez związanie u podstawy dwóch bocznych gałązek i odcięcie słabszej w miejscu powyżej wiązania. Takie zabiegi są niezbędne, jeśli planujemy sprzedaż drzewek jako drzewka bożonarodzeniowe, ponieważ zapewnia im to ładny, regularny i zwarty wygląd. Oprócz przycinania należy także pomyśleć o strzyżeniu zarówno świerków jak i jodły. Jest to zabieg, który ma na celu wyrównanie choinki do pożądanego przez plantatora kształtu. Pobudza to kształtowanie nowych pączków i umożliwia zagęszczenie gałęzi, co jest atrakcyjne w przypadku choinek. Świerki i jodły najlepiej pielęgnować, tj. przycinać i strzyc w okresie zimowego zatrzymania procesu wegetacji, czyli od października do marca.

Opierając się naszym wieloletnim doświadczeniu bardzo chętnie pomagamy naszym klientom w założeniu plantacji choinek. Odpowiadamy także na wszelkie pytania dotyczące jej
prowadzenia.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem plantacji i w trakcie czytania artykułu nasunęły Ci się jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

EMAIL: biuro.treesplant@gmail.com

TEL: Piotr +48 883 220 715


produkujemy sadzonki choinek
Piotr Myczkowski
tel:+48 883 220 715
ul. Kopernika 38
73-200 Choszczno
biuro.treesplant@gmail.com
www.treesplant.pl


Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!