Information

Producenci

Nasze Sklepy

Nasze Sklepy

TREESPLANT.PL Polski Producent najwyższej jakośći sazonek na plantacje drzewek bożonarodzeniowych i nie tylko.

Dostawcy

PShowBlog Kategorie

Świerk srebrny, pospolity, jodła kaukaska: choroby i szkodniki

Świerk srebrny, pospolity, jodła kaukaska: choroby i szkodniki

2 komentarzy
Prowadzenie plantacji choinek zazwyczaj wiąże się z obawą właściciela o szkody wywołane przez czynniki zewnętrzne takie jak czynniki atmosferyczne, zwierzyna, choroby czy grzyby. Drzewa iglaste są stosunkowo odporne na czynniki szkodliwe, jednak istnieje kilka niebezpieczeństw z którymi należy się liczyć zakładając plantację drzewek choinkowych.1. ZAMIERANIE SADZONEK ŚWIERKA I JODŁY

              Młode drzewka na plantacji są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą prowadzić do zamierania pojedynczych sadzonek już w pierwszym roku po posadzeniu. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak dobrze sadzić świerki oraz jodły. (Po kliknięciu w link zostaną Państwo przeniesieni do naszego artykułu z instrukcją odnoszącą się do poprawnej techniki sadzenia iglaków) Częstym powodem obumierania drzewek jest podwinięcie systemu korzeniowego przy sadzeniu, dlatego należy to robić z dużą dokładnością.
Innym, popularnym powodem obumierania sadzonek jest niszczenie korzeni przez larwy owadów lub grzyby korzeniowe. Kontrola poziomu zapędraczenia podczas przygotowywania gleby pod plantację jest bardzo istotnym elementem- najlepiej wykonać ją w okresie między 1 sierpnia a 15 września, ponieważ jest to okres w którym wylęga się już większość osobników a nie rozpoczęło się jeszcze schorzenie w głąb gleby. Badania dokonuje się na poletkach o powierzchni 1m2. Jeżeli stwierdzi się zagrożenie, należy zredukować stopień zapędraczenia poprzez zastosowanie odpowiednich insektycydów.


choroby i szkodniki w choiniach

2. CZY JODŁA KAUKASKA JEST ODPORNA NA MROZY?

             Czynnikami ograniczającymi wzrost jodły kaukaskiej mogą być mroźne wiatry, późne przymrozki oraz ostre zimy. Gatunek ten jest jednak bardziej wytrzymały na susze i upały, ze względu na swój głęboki system korzeniowy. Aby uchronić jodłę przed szkodliwym działaniem wiatru, należy ją zasadzić w miejscu osłoniętym od wiatru lub otoczyć plantację szybciej rosnącymi świerkami, które lepiej znoszą mroźny wiatr i mogą osłaniać jodłę przed jego działaniem.

3. DZIKIE ZWIERZĘTA NA PLANTACJI CHOINEK

         Czynnikiem, który może zaszkodzić wszystkim gatunkom na każdym etapie rozwoju są szkody wyrządzone przez zwierzynę. Największe szkody z uwagi na swą liczebność powodują sarny i jelenie. Jest to najczęściej podgryzanie i deptanie niewielkich roślin. Najbardziej podatnym na szkody spowodowane objadaniem gatunkiem jest jodła kaukaska. Dużo mniej narażone są wszystkie gatunki świerka, których zwierzęta nie preferują ze względu na gorzki smak. Aby zminimalizować ryzyko zadeptania i objadania roślin, można ogrodzić swoją plantację, co znacznie utrudni zwierzętom dostanie się na jej teren. Mniej istotne szkody powodują także gryzonie takie jak myszy i nornice, które kopią nory uszkadzając system korzeniowy i powodując zamieranie roślin a także mogą ogryzać korę na pniach roślin.
Plantacje choinkowe są dość łatwe w prowadzeniu ze względu na dużą odporność roślin na szkody spowodowane przez czynniki biotyczne i abiotyczne. Odpowiednio przygotowana gleba pod plantację, ogrodzenie oraz przestrzeganie odpowiedniego czasu nasadzeń pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia i zamierania roślin. O odpowiednim przygotowaniu gleby pod plantację choinkową mogą państwo przeczytać tutaj.
Zamów sadzonki świerka srebrnego, świerka pospolitego oraz jodły kaukaskiej. Zapoznaj się z aktualną ofertą TREESPLANT.pl 


Opierając się o nasze wieloletnie doświadczenie, chętnie pomożemy naszym klientom w założeniu plantacji choinek oraz odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące jej prowadzenia.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem plantacji i w trakcie czytania artykułu nasunęły Ci się jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Zamówienia na sadzonki przyjmujemy przez cały rok.

E-MAIL: biuro.treesplant@gmail.com

TEL: Piotr +48 883 220 715

produkujemy sadzonki choinek
Piotr Myczkowski
tel:+48 883 220 715
ul. Kopernika 38
73-200 Choszczno
biuro.treesplant@gmail.com
www.treesplant.pl

Komentarze

Jonatan Rokowski [11:27 11/02/2018]

Dzien dobry. Chcialbym zalozyc plantacje choinek Mam 1 ha ziemi rolnej zachodniopomoskie gm.tychowo. Z tego co wyczytalem z waszych porad, mam w tym roku odchwascic i przygotowac glebe a w przyszlym roku sadzic pierwsze choinki.mam pytanie chcialbym zasadzic w tym roku 200 szt. Jodly kaukaskiej. I ok 100 szt. Swierka w doniczkach jakiej wielkosci musze miec doniczki na choinki do 1 m. I jakie choinki najlepiej sadzic na 1 ha.w przyszlym roku I czy przygotowanie pola with moim przypadku jest poprawne pozdrawiam J.ROKOWSKI

Mariusz Krzesinski [10:21 10/06/2018]

Witam. Posadzilem 300 szt swierka i chcialbym porady jak zabezpieczyc sadzonki przed zachwaszczeniem.