Information

Producenci

Nasze Sklepy

Nasze Sklepy

TREESPLANT.PL Polski Producent najwyższej jakośći sazonek na plantacje drzewek bożonarodzeniowych i nie tylko.

Dostawcy

PShowBlog Kategorie

JAKIE GATUNKI SADZONEK DRZEWEK WYBRAĆ NA PLANTACJE CHOINKOWĄ - Zakładamy uprawę

JAKIE GATUNKI SADZONEK DRZEWEK WYBRAĆ NA PLANTACJE CHOINKOWĄ - Zakładamy uprawę

0 komentarzy

Jaki gatunek sadzonek drzewek iglastych wybrać na swoją plantację choinkową?

Dysponujesz ziemią pod plantację i podjąłeś decyzję o jej założeniu. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego do Twoich oczekiwań i możliwości gatunku drzewek. Jest to decyzja bardzo istotna, ponieważ dobór odpowiedniego gatunku rośliny powinien być przemyślaną i świadomą decyzją. Dzisiejszy wpis ma pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Do czynników wpływających na wybór gatunku drzewa do plantacji choinkowej należą m.in.:  
  

  • Łatwość uprawy

  • Budżet potencjalnego plantatora

  • Lokalizacja plantacji

  • Potencjalny rynek zbytu (Detalicznie czy hurtowo)

 
Plantatorzy najczęściej decydują się na uprawę kilku gatunków drzew, aby sprostać wymaganiom większej grupy klientów. W Polsce najpopularniejszymi gatunkami roślin wykorzystywanych jako drzewka bożonarodzeniowe są świerk pospolity (Picea abies), jodła kaukaska (Abies nordmanniana), świerk srebrny (Picea pungens) oraz świerk serbski (Picea omorika).
ŚWIERK POSPOLITY (Picea abies)

swierk pospolity na plantacji choinkowej


Wymagania siedliskowe:


Świerk pospolity jest zalecany do uprawy plantacyjnej na terenie całej Polski. Picea abies jest gatunkiem, któremu odpowiada klimat chłodny i dostatecznie wilgotny. Nie wymaga on dużego nasłonecznienia, ponieważ jest gatunkiem cienioznośnym. Rośnie także dobrze przy mniejszych opadach. Optymalne warunki hodowli powinny zapewniać niezbyt kwaśną glebę.


Szybkość wzrostu:


Świerk pospolity rośnie około 50 cm rocznie. Ma on dwa przyrosty w roku.
Przy założeniu że sprzedajemy rośliny na cięte drzewka świąteczne należy przyjąć, że można rozpocząć ich sprzedaż po 4 latach od posadzenia sadzonek.


Wykorzystanie:


Świerk pospolity jest od wielu lat najchętniej kupowanym przez Polaków drzewkiem choinkowym. Pojedyncze gałęzie mogą być też wykorzystywane jako stroisz. Ponadto gatunek nadaję się do wykorzystania jako naturalne ogrodzenie terenu lub do obsadzenia posesji oraz jako drzewo ozdobne.
ŚWIERK SREBRNY (Picea pungens)

choinka swierka srebrnego na plantacji choinek

Wymagania siedliskowe:

Może być uprawiany na terenie całej Polski. Ma niewielkie wymagania, prosty w uprawie.


Szybkość wzrostu:

Świerk srebrny rośnie około 40 cm rocznie. Ma on dwa przyrosty w roku.
Przy założeniu że sprzedajemy rośliny na cięte drzewka świąteczne należy przyjąć, że można rozpocząć ich sprzedaż po 4 latach.


Wykorzystanie:


Świerk srebrny jest bardzo popularnym drzewkiem świątecznym i z roku na rok jest coraz chętniej wybierany jako choinka do mieszkań oraz instytucji. Świerk srebrny ma gęstą, stożkową koronę oraz bardzo ładne, srebrzyste zabarwienie igieł, co jest pożądane w wypadku drzewek świątecznych. Co więcej, nie gubi wielu igieł stojąc w domu w okresie świątecznym. Gałęzie mogą być także sprzedawane jako stroisz do kwiaciarni lub na stroiki.
Ze względu na swoje niewielkie wymagania świerk srebrny jest także bardzo ceniony w ogrodnictwie. Wykorzystywany też jako żywopłot. Może być wiec sprzedawany zarówno cięty jak i w doniczkach.ŚWIERK SERBSKI (Picea omorika)

picea omorica swierk serbski na gatunek na drzewka bozonarodzeniowe


Wymagania siedliskowe:

Naturalnie gatunek występuje na glebach powstałych ze skał wapiennych na terenie Bośni i Hercegowiny. Może być uprawiany na terenie całej Polski.


Szybkość wzrostu:

Świerk serbski rośnie około 50 cm rocznie. Ma on dwa przyrosty w roku.
Przy założeniu że sprzedajemy rośliny na cięte drzewka świąteczne należy przyjąć, że można rozpocząć ich sprzedaż po 4 latach.
Wykorzystanie:

Świerk serbski ma duże znaczenie w plantacjach choinkowych ze względu na swoją smukłą budowę oraz bardzo ładny kształt. Jest przez to chętnie wykorzystywany jako choinka w mieszkaniach. Gałęzie mogą być także sprzedawane jako stroisz do kwiaciarni lub na stroiki.JODŁA KAUKASKA (Abies nordmanniana)

jodla kaukaska najladnieszy gatunek drzewek na choinki


Wymagania siedliskowe:

 Jodła kaukaska naturalnie występuje w zachodniej części Kaukazu i północno-wschodniej Turcji. Jodła kaukaska potrzebuje większej ilości opadów niż wcześniej przedstawione gatunki oraz łagodnych zim. Najlepiej rośnie w Polsce północnej, północno-zachodniej oraz centralnej. Problem mroźnych wiatrów w południowej oraz wschodniej Polsce można jednak rozwiązać poprzez posadzenie jodły w obniżeniu terenu lub poprzez obsadzenie jej na przykład świerkiem pospolitym aby osłonić przed wpływem mroźnego wiatru.


Szybkość wzrostu:

Jodła kaukaska rośnie około 25 centymetrów rocznie. Drzewka cięte można sprzedawać już po około 6 latach od posadzenia.


Wykorzystanie:


Jodła kaukaska jest cenionym w Europie drzewem na choinki. Z uwagi na gęste i obfite uiglenie oraz zwartą, regularną stożkowatą koronę przewyższa ona inne drzewka choinkowe walorami estetycznymi. Z roku na rok zyskuje ona na znaczeniu na polskim rynku.


Po przedstawieniu najważniejszych informacji na temat najczęściej uprawianych w Polsce drzewek choinkowych należałoby przejść także do kwestii finansowych. Poniżej prezentujemy ceny sadzonek oferowanych przez firmę Treesplant.

SADZONKI JODŁY KAUKASKIEJ    <--KLIKNIJ !!

SADZONKI ŚWIERKA POSPOLITEGO    <-- KLIKNIJ !!

SADZONKI ŚWIERKA SREBRNEGO KŁUJĄCEGO  <-- KLIKNIJ !!

SADZONKI ŚWIERKA SERBSKIEGO  <-- KLIKNIJ !!

Należy wspomnieć, że istnieje także możliwość sprzedaży choinek w doniczkach, co pozwala przyspieszyć zysk z plantacji. Rośliny w doniczkach powinny mieć około 80-150 cm natomiast drzewa cięte są sprzedawane zazwyczaj około180-250 cm.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. Pomagamy naszym klientom w zakładaniu plantacji choinkowych oraz zawsze służymy radą.

 


produkujemy sadzonki choinek
Piotr Myczkowski
tel:+48 883 220 715
ul. Kopernika 38
73-200 Choszczno
biuro.treesplant@gmail.com
www.treesplant.pl

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!